NORDMENDE PA-1000 half-case / FULL CUSTOM

podstawy regulowane do kolumn DIY (montażowe)
21/01/2021
podstawy mobilne do JBL 4670d
08/04/2021
 

 

NORDMENDE PA-1000 half-case / FULL CUSTOM

Unikatowa obudowa pre-ampu w wersji FULL CUSTOM


 

Obudowa częściowa (half-case) do lampowego przedwzmacniacza NORDMENDE PA-1000 została zamówiona przez klienta, który miał wyjątkowo duży sentyment do swojego sprzętu i chciał aby leciwy acz utrzymany w bardzo dobrym stanie pre-amp otrzymał należyte ubranie. Z racji tego, ze model ten nigdy nie miał dedykowanej dodatkowej obudowy, ani nawet najtańszej wersji wykończenia, czyli pokrycia oryginalnej pokrywy blaszanej folią o deseniu drewna, konieczne było wykonania całego projektu od podstaw.




 

Projekt wymagał oczywiście bezpośredniego dostępu do urządzenia. Konieczne było pełne jego zwymiarowanie ze szczególnym uwzględnieniem trasowania otworów montażowych, gdzie nie mogło być mowy o żadnej pomyłce, inaczej obudowa zwyczajnie nie dałaby się zamocować.


Zdjęcie miar nie sprawiło żadnego problemu mimo znacznych luzów w pewnych sekcjach szkieletu montażowego. Nowa obudowa ostatecznie miała zostać zamocowana jako dodatkowa pokrywa na oryginalnej blasze ocynkowanej.



 

Za materiał konstrukcyjny, standardowo posłużyła sklejka wodoodporna, tu w grubościach 18 mm (boki) oraz 15 mm (góra). Sekcja górna wymagała wycięcia otworu na grill wentylacyjny i niezbędnych podfrezowań od wewnątrz koniecznych do ukrycia jego listew montażowych.

Przed sklejeniem całości w częściach bocznych zostały wytrasowane oraz wywiercone otwory pod śruby montażowe.


Po sklejeniu obudowy, konieczne było frezowanie krawędzi przedniej części celem dopasowania wpustu płyty czołowej wzmacniacza, która dla uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego, miała się chować wewnątrz. Po wykonaniu tej czynności, całość została oklejona fornirem z orzecha amerykańskiego.



 

Fornir po pełnym szlifowaniu i przygotowaniu do dalszego wykończenia, otrzymał dodatkowe wybarwienie z użyciem brązowej bejcy olejowej, a następnie powłokę w postaci wielowarstwowej, ręcznie nakładanej politury na bazie naturalnego szelaku indyjskiego, dzięki czemu uzyskał zamierzony, delikatny, satynowy połysk.


Do kolejnych czynności należał montaż grilla wentylacyjnego wykonanego z aluminiowej blachy perforowanej, lakierowanej chemoutwardzalnym, czarnym lakierem akrylowym. Jego położenie zostało wpierw ustabilizowane czterema malutkimi kawałki cieniutkiej taśmy winylowej, a następnie został przytwierdzony za pomocą listew z drzewa SAMBA.


Na sam koniec w pełni wykończona obudowa została zamocowana do szkieletu wzmacniacza czarnymi, imbusowymi śrubami M4.